top of page

כמה מים מומלץ לשתות ביום ?

נושא שתית מים 'עולה לכותרות' בדרך כלל בתקופת הקייץ בשל העובדה שצמא וחום הולכים יחד, אך האמת היא ששתיית מים הינה חובה כל הזמן . למעשה, זה לא אפשרי לחיות ללא מים. אז כמה מים באמת מומלץ לשתות ביום ?


באקדמיה הלאומית האמריקאית למדעים, הנדסה ורפואה ממליצים על הכמויות היומיות הבאות:

· 3.7 ליטר של מים לגברים

· 2.7 ליטר של מים לנשים

אך יש להתייחס למספרים הללו כאל נקודת פתיחה בלבד. "הגורמים שיש לקחת בחשבון בנוגע לשאלה כמה מים מומלץ לשתות ביום הם: גודל הגוף, קצב חילוף החומרים, מיקום, תזונה, פעילות גופנית ומצב בריאותי כללי כך" אומרת ד"ר רוקסן סוקול מומחית לרפואה מניעתית במרכז הרפואי קליבלנד, ארה"ב. אגב, לא כל המים שאנו צורכים מגיעים משתיית נוזלים. כ-20% מהצריכה היומית של נוזלים מגיעה מהמים שנמצאים במזון.
כיצד לקבוע את כמות המים היומית המומלצת?

על מנת לקבוע כמה מים צריך לשתות ביום, ד"ר סוקול ממליצה לקחת בחשבון את הגורמים הבאים:

· רמת פעילות : אנשים שעובדים בחוץ או נמצאים בתנועה מתמדת, צריכים לשתות יותר מים.

· מיקום : לאנשים הנמצאים באקלים חם או בגובה רב מומלץ להקפיד על שתיית מים.

· חילוף חומרים : לאנשים בעלי חילוף חומרים מהיר במיוחד שגופם דורש יותר אנרגיה על מנת לתפקד,

מומלץ לשתות יותר מים.

· גודל גוף : ככל שהמשקל גבוה יותר כך גם גדלה כמות המים היומית המומלצת.


אך דרישות הגוף למים הן תנודתיות ומשתנות לאורך היום כמו מניות בבורסה, כאשר הכמות משתנה ותלויה בגורמים הבאים :

· צריכת אלכוהול : אלכוהול הוא חומר משתן שיכול לגרום להתייבשות, לכן לפני שמזמינים עוד משקה אלכוהולי, מומלץ לשתות קודם כוס מים על מנת להחזיר נוזלים שאבדו עקב שתיית אלכוהול.

· מצב בריאותי : "אנו מאוד מודאגים כאשר אנשים חולים ואינם מקבלים כמות מספקת של נוזלים, ובמיוחד אם הם מאבדים נוזלים עקב שלשולים או הקאות", מציינת ד"ר סוקול. לאנשים הסובלים מחום גוף גבוה, מומלץ להגדיל את צריכת הנוזלים היומית בכמה כוסות מים, או שתיית מרק עוף למשל.

· מזג אויר : בהחלט צריך לשתות יותר מים במזג אויר חם מאשר בסופת שלגים, וכדאי להשתמש בהגיון בריא. לאנשים החיים במדינות עם אקלים חם במיוחד, לא יזיק לשתות יותר מים מהכמות היומית המומלצת.
הסימנים המעידים על חוסר שתיית מים

אפילו כאשר לא חשים תחושת צמא, אין להניח כי אנחנו שותים מספיק מים ובמקום זאת, ניתן לבחון את צבע השתן , אומרת ד"ר סוקול. אם צבע השתן הוא צהוב בהיר, סימן שהמצב טוב וכמות הנוזלים נכונה. אם צבע השתן כהה יותר ויש לו ריח חזק, ככל הנראה יש מקום לשתייה נוספת של מים.

סימנים אחרים להתייבשות קלה ובינונית יכולים לכלול:

· עצירות

· סחרחורות

· יובש בפה

· עייפות

· התכווצויות שרירים


התייבשות חמורה יותר נחשבת מצב חירום רפואי הדורש התערבות מיידית. הסימנים של התייבשות חמורה יכולים לכלול את הסימנים הנ"ל ואת הסימנים הבאים:

· כאבי בטן

· בלבול

· חולשה קיצונית


היתרונות של שתיית מים

לעתים מחשיבים את המים כנוטריינט רביעי לצד חלבונים, שומנים ופחמימות, והם דרושים לתפקוד התקין של הגוף (כ-60% ממסת הגוף היא מים). "לכן ישנה חשיבות רבה לשתיית מים בכמות מספקת", מסבירה ד"ר סוקול. "בנוסף זו הסיבה שבגינה אנשים שחולים מכדי לשתות נוטים לפתח סיבוכים רפואיים נוספים". יתרונות נוספים לשתיית מים:

· דם : מים מבטיחים כי צמיגות הדם מתאימה בדיוק לנשיאה של חמצן וחומרים מזינים לאזורים הזקוקים להם בגוף, כולל המוח, לב, כליות ושרירים.

· מערכת העיכול : "התייבשות היא גורם הפיך הגורם לעצירות", מציינת ד"ר סוקול.

· מפרקים : ניתן לחשוב על המפרקים כאל הילוכים במכונית. דרוש להם שימון על מנת לתפקד באופן מיטבי.

· כליות : שתיית כמות מספקת של מים יכולה למנוע נזק ומחלות כליות.

· עור : על מנת לשמור על עור בריא וחסר קמטים, שתיית מים יכולה לתת מענה טוב בדיוק כמו משחות אנטי אייג'ינג יקרות, ובנוסף למנוע מחלות עור מסוימות.

· שיניים : שתיית מים שומרת על ניקיון הפה ומורידה את הסיכון לעששת.


קיים גם מחקר הטוען כי צריכת מים עשויה לשפר את ביצועי הפעילות הגופנית, לסייע ירידה במשקל ולהפחית תסמיני אלרגיה ואסתמה.האם ניתן לשתות יותר מדי מים?

התשובה הקצרה היא כן, אך מאוד קשה לעשות זאת. היפונתרמיה, או כמות נמוכה של נתרן בדם, יכולה להיגרם על ידי מספר דברים – אך אחת מהן היא כאשר אנשים שותים יותר מדי מים בפרק זמן קצר יחסית. "מצב זה עלול להיות רציני אך הוא מאוד נדיר", אומרת ד"ר סוקול. "לשתות כמות מים גדולה עד כדי פגיעה גופנית נחשב מצב מאוד חריג".


קרדיט :

https://health-clevelandclinic-org.cdn.ampproject.org/c/s/health.clevelandclinic.org/how-much-water-do-you-need-daily/amp/


5,711 צפיות0 תגובות

תגובות


Israeli-heart-association_170-170 (002).
הצטרפו לאגודת הלב הישראלי

הרצאות אונליין | הטבות ברשתות פארמה | מפגשים קבוצתיים | פעילויות אזוריות | ניוזלטר חודשי

*החברות במועדון ללא עלות

%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%96%D7%9C%D7%98%D7%
ניוזלטר אגודת הלב הישראלי

הניוזלטר החודשי שלנו מציג מידע מועיל וחדשות למטופלי לב ובני משפחותיהם. 

הירשמו עכשיו!

bottom of page