top of page

7 סיבוכים של כולסטרול גבוה - וכיצד ניתן למנוע אותם

עודכן: 16 במאי 2021

כולסטרול הוא חומר שומני, דמוי שעווה, המיוצר על ידי הכבד ונמצא גם במזונות מסוימים, והוא ממלא תפקיד חשוב בתפקודים גופניים רבים. הגוף זקוק לו לבניית תאים, והוא מרכיב עיקרי במרה, המסייעת לעיכול.

באופן טבעי, אין שום דבר רע בכולסטרול המצוי בגוף או בדם, אך אם רמותיו בדם גבוהות מדי, עלולות להתפתח בעיות שונות.

ישנם שני סוגים עיקריים של כולסטרול בדם: ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL) וליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL). HDL, המכונה גם כולסטרול "טוב", מסייע בהגנה מפני ההשפעות המזיקות של LDL, המכונה גם כולסטרול "רע".

אם ה-LDL שלך גבוה מדי או ה-HDL שלך נמוך מדי, הכולסטרול יכול, ביחד עם חומרים אחרים, ליצור משקע חזק בחלק הפנימי של העורקים שלך, המכונה פלאק. היווצרות רובד הפלאק בכלי הדם שלך - טרשת עורקים - מעלה את הסיכון לפתח כמה בעיות בריאותיות.

כולסטרול גבוה

כאשר כולסטרול ה-LDL גבוה, "זה יכול להיות מסוכן מאוד", מסביר ד"ר פארווין ק. גארג, קרדיולוג מאוניברסיטת קק לרפואה בדרום קליפורניה בלוס אנג'לס. "מזה רבות שהוא נחשב כגורם להתקפי לב, שבץ מוחי וחסימת עורקים." "רמת הכולסטרול הכוללת שלך - הכוללת HDL, LDL ואחוז מרמת הטריגליצרידים שלך - חשובה גם היא", אומר ד"ר גארג, "משום שהיא בדרך כלל סמן טוב לרמות כולסטרול LDL". על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, בקרב למעלה מ-12% מבוגרים בארה"ב בני 20 ומעלה יש רמות כולסטרול כולל גבוהות.

אם הכולסטרול שלך גבוה מדי, חשוב לנקוט בצעדים להורדת רמותיו כדי שיהיה ניתן להימנע מבעיות בריאות העלולות להתפתח בהמשך או כדי למתן ואף למגר בבעיות שכבר פיתחת. על אף שיהיה עלייך ליטול תרופות להורדת כולסטרול כפי שיירשמו לך, "אין תחליף לאורח החיים, ותרופות לעולם אינן יכולות לפצות על כך", אומר גארג.

הוא מציין כי הצעדים החשובים ביותר באורח החיים בהם תוכל לנקוט בכדי להוריד את רמות הכולסטרול ולהפחית את הסיכון לסיבוכים בריאותיים כוללים הימנעות מעישון, ביצוע פעילות גופנית ברמה מספקת, שמירה על תזונה בריאה ללב וירידה במשקל במידת הצורך.

להלן מה שכדאי לדעת על הסיבוכים הבריאותיים הנפוצים ביותר שיכולים להתפתח כתוצאה מכולסטרול גבוה.

1. לחץ דם גבוה


אם העורקים בגופך מוצרים עקב משקעי פלאק, לחץ הדם שלך חייב לעלות. הסיבה לכך היא שכלי הדם שלך כבר לא יכולים להגיע להרפיה באותה יעילות כדי לאפשר לדם שלך לזרום ברמת לחץ בריאה.

גם כולסטרול גבוה וגם לחץ דם גבוה הם "רוצחים שקטים, במובן שאין לך תסמינים באופן ישיר", אלא אם כן הרמות גבוהות במיוחד, אומר גארג. אך שניהם עלולים לפגוע בכלי הדם שלך לאורך זמן, ולהעלות את הסיכון לבעיות בריאות נוספות.

2. מחלת עורקים כלילית

מחלת עורקים כלילית מתפתחת כאשר נוצרים משקעי פלאק בעורקים המספקים דם ללב. בהתחלה היצרות זו יכולה להתקיים בלא תסמינים או בעיות גלויות.

"אדם שיש לו מחלת עורקים כלילית אך לא עבר התקף לב, והוא טופל בסטנט או שהוא לוקח טיפול תרופתי כלשהו, שריר הלב יכול להיות תקין", אומר גארג. עם זאת, אם פלאק בעורקים הכליליים מפחית מספיק את זרימת הדם ללב, הוא יכול להוביל למצב של אי ספיקת לב, חוסר יכולת של הלב להזרים מספיק דם לכל הגוף. כמו כן, במידה ונוצר קריש דם בעורקים הכליליים, הדבר יכול להוביל להתקף לב.

3. כאבים בחזה (אנגינה)

כאבים בחזה הם תסמין שכיח להפחתת זרימת הדם ללב עקב הצטברות פלאק בעורקים הכליליים. "אם אתה פונה לרופא כלשהו עקב כאבים בחזה, אחד הדברים הראשונים שהם יחשבו עליו הוא מחלת עורקים כלילית", אומר גארג.

כאשר קיימת חסימה שמפחיתה בצורה קשה את זרימת הדם ללב, שריר הלב לא יקבל את החמצן שהוא זקוק לו, ונוצר מצב המכונה איסכמיה. "איסכמיה יכולה להפעיל קולטני כאב," מסביר גארג.

בעוד שהרופא שלך יכול לרשום תרופות להקלת כאבים בחזה במצב זה, הטיפול בכאב לא יתקן את הבעיה מיסודה, שהיא רבדי הפלאק.


4. התקף לב


התקף לב מתרחש בדרך כלל כאשר רובד של הפלאק מתפרק בעורק הכלילי. בתגובה, גופך מנסה לתקן את הקרע הזה על ידי יצירת קריש, החוסם לחלוטין את העורק המוצר מכבר ועוצר את זרימת הדם ללבך.

כולסטרול גבוה אינו גורם רק להיווצרות ראשונית של פלאק בעורקים הכליליים שלך. "ברגע שהפלאק נוצר, כולסטרול גבוה יותר יכול גם לגרום לחוסר יציבות גדול יותר של הפלאק ההוא", מה שמגדיל את הסיכון לחוות התקף לב, מסביר גארג.


5. שבץ מוחי


שבץ מוחי דומה להתקף לב בכך שהוא יכול להיגרם עקב קרע של הפלאק העורקי ועקב כך מהיווצרות קריש. אבל המקרה הנ"ל קורה בעורק שמוביל למוח שלך.


אירוע מוחי מתרחש כאשר קריש מתנתק ונכנס עמוק יותר לכלי הדם של המוח שלך, ומנתק אספקת דם לחלק מאיבר. כמו בהתקף לב, ככל שהאזור מנותק מאספקת חמצן זמן רב יותר, כך מתרחש נזק קבוע יותר.

"למעשה אנחנו מדברים על אותם גורמי סיכון להתקף לב ושבץ מוחי", אומר גארג. הסיבה לכך היא שאם הכולסטרול שלך גבוה ומצטבר פלאק בעורקים שלך, הדבר ישפיע גם על העורקים שמובילים ללב שלך וגם על אלה שמובילים למוח שלך.שבץ מוחי


6. מחלת עורקים היקפית


כשכולסטרול גבוה מוביל להצטברות פלאק בכלי הדם שלך, הלב והמוח שלך אינם האזורים היחידים שיכולים להיפגע מכך. אתה עלול לחוות בנוסף זרימת דם מופחתת לשרירי הרגליים.


"אדם בעל עורק חסום ברגל החוסם את זרימת הדם לשריר יתלונן על כאב", אומר גארג. "כאשר יתחיל ללכת, הוא ירגיש כאבים ברגליים, וכשיפסיק ללכת, הכאב הזה ייעלם."


הכאב במחלת עורקים היקפית נובע מהפחתת אספקת חמצן לשרירי הרגליים, בדיוק כמו שכאב בחזה ממחלת עורקים כליליים קורה מכיוון שהלב לא מקבל מספיק חמצן.


7. מחלת כליות כרונית


רוב האנשים אינם חושבים על הכליות שלהם כאיברים שעלולים להיפגע מכולסטרול גבוה, אך עורקים מוצרים המובילים דם לכליות הם בעיה שכיחה, אומר גארג. "אם נוצרת חסימה משמעותית מספיק, עם הזמן הכליות יראו חוסר בחמצן, והדבר יביא לנזק קבוע", מסביר גארג.


אחד הסימנים האפשריים לעורקי כליה חסומים הוא לחץ דם גבוה שאינו מגיב לטיפול תרופתי. הסיבה לכך היא שהכליות ממלאות תפקיד מפתח בוויסות לחץ הדם על ידי סינון הנוזל בגופנו, כולל בדם.


כולסטרול גבוה - כיצד למנוע סיבוכים


גארג מדגיש כי על מנת לטפל או למנוע סיבוכים של הכולסטרול הגבוה, "הדבר הראשון שהמטופלים צריכים לעשות הוא לזהות מה ניתן לשפר באורח חייהם", בעזרת צוות המטפלים שלהם. איגוד הלב האמריקאי ממליץ על הפחתת שומנים רוויים ושומן טרנס בתזונה; התמקדות בפירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבון רזה; פעילות גופנית בעוצמה בינונית לפחות 150 דקות בשבוע; והיפטרות ממשקל עודף. "ברגע שנגיע מעבר לכך [שינויים באורח החיים], נתחיל לדבר על אילו תרופות ניתן לצרוך כדי להפחית עוד יותר את הסיכון שלך", אומר גארג.


ישנן מספר תרופות להורדת כולסטרול, על פי איגוד הלב האמריקאי. הנפוצות ביותר הן סטטינים, הפועלים בכבד למניעת היווצרות כולסטרול, ואשר יכולים לעזור להפחית את הסיכון להתקף לב ולשבץ מוחי. אחרות יכולות להיות מעכבי PCSK9, מעכבי ספיגת כולסטרול סלקטיביים, מעכבי חומצת מרה, ניאצין ופיברטים. שוחח עם הרופא על איזו תרופה - או שילוב של תרופות – מתאימות לך ביותר.

11,709 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 Comments


הסיבות האמתיות לטרשת עורקים.

גיל,זיהום אוויר,עישון,השמנה,סוכרת,חוסר פעילות,לחץ,גנטיקה. זה גם הסדר בסוף בסוף גנטיקה שאפשר בקלות לדלג עליה בשינוי אורחות חיים.

Like

אין קשר ישיר בין כולסטרול גבוה להתקפי לב. כאחד שעבר סתימת עורקים והתקף קריאתי מאות מאמרים וספרים בנושא. זה רק משרת ביג פארמה שמוכרת המיליארדים על מיליארדים. נכון בפלאק יש כולסטרול אבל עוד 250 דברים אחרים. ואנשים עם סטטינים לא מערכים ימים או פוחת להם הסיכוי למות. כי סטטינים אכן מורדים כולסטרול אבל בכלל הבעיה יכלה להיות איבר לא מתפקד כמו בלוטת התריס. היפרלפדמיה או כלסטרומיה הם נדירים ביותר וסתם משחק מילים של רופאים. המון קרדיולוגים קוראים עכשיו להפסיק את הקשר בין כולסטרול להתקפי לב.

Like
Israeli-heart-association_170-170 (002).
הצטרפו לאגודת הלב הישראלי

הרצאות אונליין | הטבות ברשתות פארמה | מפגשים קבוצתיים | פעילויות אזוריות | ניוזלטר חודשי

*החברות במועדון ללא עלות

%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%96%D7%9C%D7%98%D7%
ניוזלטר אגודת הלב הישראלי

הניוזלטר החודשי שלנו מציג מידע מועיל וחדשות למטופלי לב ובני משפחותיהם. 

הירשמו עכשיו!

bottom of page