top of page

האם ניתן לרפא מחלות לב?

טרשת עורקים הינה תופעה בה העורקים שבגוף הופכים להיות חסומים בצורה חלקית או מלאה על ידי חומר שומני הקרוי גם פלאק. מצב זה עלול להוביל למחלה של העורקים הכליליים אשר קרויה גם מחלת לב או מחלת לב כלילית.לרוע המזל, אין מזור למחלת לב כלילית ולא ניתן להשיב את המצב לאחור מהרגע שבו אבחנתם במחלה. אבל, אתם יכולים לבצע שינויים באורח חייכם, על מנת להפחית את הסיכון לפתח בעיות בריאותיות עתידיות, כמו התקף לב. האפשרויות לשינויים באורח החיים כוללות: שינוי בתזונה, ביצוע יותר פעילות גופנית והפחתה בצריכת אלכוהול. "למרות שאנו לא יודעים לרפא מחלות לב, יש באפשרותנו לשפר את המצב", מסביר הקרדיולוג ד"ר סטיבן ניסן, חוקר אקדמי ראשי במכון הלב על שם משפחת מילר. "כיום ניתן לטפל במרבית סוגי מחלות הלב".


האם אנחנו קרובים לריפוי מחלות לב?

חוקרים תמיד שואפים לפתח טיפולים חדשים למחלות לב כליליות. תרופות חדשות יכולות להוריד את רמת ה-LDL (הכולסטרול ה"רע" שגורם למחלות לב כליליות) בדם יותר מאשר אי פעם, אך הדרך עדיין ארוכה יש עוד עד שתמצא הדרך לרפא מחלות לב כליליות. לדוגמה, לרופאים עדיין אין את היכולת להסיר בצורה מלאה את הפלאק שמצטבר בעורקים.

"ככל הנראה נצליח למנוע בצורה טובה יותר את התפתחות מחלות הלב הכליליות לפני שנצליח לרפא אותן", מסביר ד"ר ניסן. "זה מאוד חשוב מפני שמחלת הלב הכלילית הטובה ביותר, היא זו שלעולם לא תפתחו". מניעה הינה המפתח, מפני ששריר הלב אינו יכול להתחדש לאחר שנגרמם לו נזק, כמו בהתקף לב. "ישנן ראיות לכך שייתכן שנצליח למנוע התקף לב על ידי טיפול אגרסיבי ביתר לחץ דם ובכולסטרול גבוה", מוסיף ד"ר ניסן. "אולם לאחר הופעת התקף לב, תאי שריר הלב מתים ואין לנו כל יכולת לתקן אותם".סוג נוסף של מחלת לב, כמו מחלת המסתמים, יכולה אף היא להיות בעלת השלכות בלתי הפיכות, אומר ד"ר ניסן. "ברגע שמסתם של הלב הופך להיות קשיח ומסויד, אין שום יכולת לשחזר את הגמישות שלו והוא חייב להיות מוחלף או מתוקן".


האם ניתן למנוע מחלות לב?

מבין הגורמים הקיימים למחלות לב, ישנם כאלו שעליהם אין לנו יכולת להשפיע כמו גיל, מין וגנטיקה. אך שינויי באורחות החיים כדרך למניעת הופעת מחלות הלב הכליליות מלכתחילה, זה בהחלט אפשרי ואפילו רצוי מאד. למען האמת, חלק מהפיתוחים המרגשים ביותר הם בתחום של מניעה. "למדנו המון על גורמי הסיכון למחלות לב כליליות, ואנו יכולים להמליץ על שינויי אורחות חיים ועל טיפול תרופתי על מנת להוריד את הסיכון לחלות בהן", מציין ד"ר ניסן. "ישנן תרופות מצוינות שיכולות למנוע מחלת לב כלילית אם אתם סובלים מסכרת, לחץ דם גבוה וערכי כולסטרול גבוהים".


גורמי סיכון למחלות לב שניתנים לשליטה

הנה מספר גורמי סיכון התורמים להתפתחות של מחלת לב כלילית שאתם יכולים לשלוט עליהם:

תזונה

אימוץ של תזונה בריאה ללב הינה דרך קלה להיות בריאים יותר. בעזרת תזונה בריאה ללב, אתם נמנעים מצריכת מזונות עשירים בשומן טראנס או בשומן רווי אשר מעלים את רמות הכולסטרול בדם. במילים אחרות, יש להימנע מאכילה מוגזמת של בשר אדום, מזון מטוגן, גבינות ומוצרי חלב שמנים ומזונות שבושלו בשמן קוקוס או שמן דקלים. במקום, התמקדו במזונות שיגנו על הלב שלכם כמו פירות וירקות, דגנים מלאים, קטניות, דגים ופחות חלבון.

עישון

העישון קשור להרבה מאוד מחלות ובעיות בריאותיות כמו לחץ דם גבוה ורמות כולסטרול גבוהות. רופא המשפחה שלכם יכול להמליץ על דרכים להיגמל מעישון.

פעילות גופנית

אורח חיים יושבני מעלה את הסיכון לפתח מחלת לב כלילית, אך פעילות גופנית יכולה לעזור. מומחים ממליצים על הליכה של 30 דקות, חמש פעמים בשבוע. הגברת פעילות גופנית תעזור לכם גם להוריד משקל עודף, שבעצמו מהווה גורם סיכון למחלות לב.

צריכת אלכוהול

שתיה מוגזמת של אלכוהול יכולה להוביל ליתר לחץ דם ואפילו לפגיעה בלב עצמו. נסו לצמצם או להגביל את צריכת האלכוהול שלכם. ההמלצות הקיימות היום אומרות כי נשים יכולות לשתות עד מנת אלכוהול אחת ביום, בעוד שגברים יכולים לשתות עד שתי מנות אלכוהול ביום.

לחץ (סטרס)

ללחץ יש הפעה שלילית על בריאות הלב שלכם. לדוגמה כעס ופחד יכולים לגרום לעליה בלחץ הדם, אשר מהווה גורם סיכון ידוע למחלת לב כלילית. למידה של דרכים לניהול והורדת הלחץ יכולה לעזור, ורופאים ממליצים ללמוד טכניקות לרגיעה כמו מדיטציה או מיינדפולנס, או לשלב פעילות גופנית בשגרת היומיום שלכם.

מצבים בריאותיים לא מטופלים

מצבים כמו סכרת, לחץ דם גבוה ורמות כולסטרול גבוהות, גורמים לבעיות בריאותיות רציניות אם לא מטפלים בהם. כך גם מחלת לב כלילית. אם אתם סובלים מאחד ממצבים אלו, תדאגו לעקוב אחר ההוראות וההמלצות של הרופא המטפל שלכם. באופן כללי, בדיקות שגרתיות הן דרך טובה להיות בטוחים שבריאותכם תקינה. הרופא שלכם עשוי לבחור לרשום לכם תרופה שעוזרת להוריד את רמות הכולסטרול או את לחץ הדם שלכם, או שהוא יכול לראות סימני אזהרה מוקדמים למחלת לב כלילית ואז להמליץ בנוסף על דיאטה או פעילות גופנית.


האם ניתן להחלים ממחלת לב?

מהרגע שאבחנתם עם מחלת לב, לא ניתן להגיע לכדי ריפוי, אך אתם יכולים לטפל בגורמים שתרמו להתפתחות מחלת הלב, מה שיכול בהמשך להפחית את ההשפעה של המחלה על הגוף שלכם. "ישנן מספר עדויות שהורדת לחץ הדם והורדת רמות הכולסטרול לרמות נמוכות מאוד, יורידו בצורה חלקית את כמות הפלאק בעורקי הלב הכליליים", מסביר ד"ר ניסן. "הפלאק לא ייעלם לחלוטין, אך הוא יתכווץ באופן כזה שיגרום לשינוי".


האם מחלות לב מקצרות את תוחלת החיים?

ללא טיפול, מחלות לב יכולות לקצר את תוחלת החיים. אך שמירה על בריאותכם והקפדה על ביצוע ההמלצות הרפואיות של הרופא שלכם, יכולים לאפשר לכם להנות מאיכות חיים טובה במשך שנים ארוכות. "אנחנו יכולים לפתוח כלי דם על מנת להקל את התסמינים של מחלת לב כלילית", מציין ד"ר ניסן. "אנחנו יכולים לתקן או להחליף מסתם חולה, וכאשר הנזק לשריר הלב גורם לאי ספיקת לב אנחנו יכולים להציע עזרה של מכשירים מכאניים שעוזרים ללב להתכווץ טוב יותר, או לבצע השתלת לב. הפתרונות האלו לא מרפאים את המחלה, אך הם מאפשרים למטופלים להתאושש ולחיות חיים ארוכים ומתפקדים".


קרדיט: תרגום של מאמר שנבחן מקצועית של קליבלנד קליניק ארה"ב:

https://health.clevelandclinic.org/is-heart-disease-curable/?utm_source=feedotter&utm_medium=email&utm_campaign=FO-04-14-2022&utm_content=httpshealthclevelandclinicorgisheartdiseasecurable&mkt_tok=NDM0LVBTQS02MTIAAAGD1npM0NXwjxo27Ibiys6EzqOEOMYFAtNgzV48IevC6YLHbp6_CMLOtU6cwsuStuwXV4jrbi2nBZJWbEIqS_Hk-9Jf2nzkPDb8EGBfr0F852B-vQMZEw

422 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


Israeli-heart-association_170-170 (002).
הצטרפו לאגודת הלב הישראלי

הרצאות אונליין | הטבות ברשתות פארמה | מפגשים קבוצתיים | פעילויות אזוריות | ניוזלטר חודשי

*החברות במועדון ללא עלות

%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%96%D7%9C%D7%98%D7%
ניוזלטר אגודת הלב הישראלי

הניוזלטר החודשי שלנו מציג מידע מועיל וחדשות למטופלי לב ובני משפחותיהם. 

הירשמו עכשיו!

bottom of page