top of page

5 מרכיבים חשובים לבריאות לבבית טובה יותר
כתבה של פדרציית הלב העולמית world heart federatio

למעלה מ 500 מיליון בני אדם בעולם חיים עם מחלת לב קרדיווסקולרית (CVD) ולמעלה מ 18 מיליון נכנעים לה מדי שנה. העולם הרפואי הקרדיולוגי ממשיך להתקדם באמצעי אבחון מתקדמים כגון דימות, גנטיקה, סמנים ביולוגים (ביו-מרקרים – אינדיקטורים לזיהוי ומדידה של נוכחות מחלה ומעקב אחר מצב התפתחותה), טיפולים חדשניים ואמצעים לפתיחת עורקים או הסדרת הפרעות קצב בלב.

ישנן הרבה גישות לבריאות הלב כולל חמשת אלו :


כנסו לעניינים

גורמי הסיכון לבריאות הלב כוללים: כולסטרול גבוה; יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה), המשפיע על למעלה מ 1.3 מיליארד בני אדם ברחבי העולם. לצד נטילת תרופות, גם ניהול משקל, הפחתת השימוש במלח, הימנעות מוחלטת מצריכת מזונות בעלי שומן רווי גבוה, הקפדה על פעילות גופנית והימנעות מצריכה רבה של אלכוהול, יכולים אף הם, להפחית סיכונים אלו. למעשה סימנים מגוונים יכולים להצביע על בעיות לבביות, אבל חשוב גם לדעת שסימנים אלו לא תמיד באים לידי ביטוי דווקא בכאב בחזה או צרבת. לדוגמא, אצל נשים, זה יכול להתבטא בין השאר בכאבים בלסת, זרוע או כתפיים, בתחושת בחילה, עייפות וסחרחורת.
גשו להיבדק

בישראל יותר ויותר אנשים נוטלים על עצמם את האחריות לנהל את הסיכונים הבריאותיים שלהם וכחלק מתפיסה זו מבקשים מרופאי המשפחה שלהם או רופאים אחרים הפניות לביצוע בדיקות וסריקות בתחומי רפואיים כגון לב וסרטן.

בתי החולים, קופות החולים ומכונים פרטיים בישראל, מצוידים באמצעי הבדיקה והסריקה (דימות) המתקדמים ביותר בעולם ואלו נגישים לחברי קופות החולים ולמי שמעוניין, גם באופן פרטי, במסגרת ביטוחי הבריאות. מצב זה מאפשר ואף מעודד את הציבור להיבדק כחלק מפעילות מניעתית. לדוגמא, בדיקה מוקדמת לגילוי יתר לחץ דם, החל מגיל 18, יכולה להיעשות שוב ושוב לאורך השנים ובעיקר חשובה לאלו שמצויים הכי הרבה בסיכון. ניתן לבצע בדיקות כאלו לגילוי מוקדם, גם במקומות עבודה, בתי ספר ובתי מרקחת.
אימצו אורח חיים בריא

עישון טבק, צריכה מזיקה של אלכוהול, ולחץ (STRESS) – כולם מהווים גורמי סיכון לבריאות הלב או להחמרה של מצב לבבי קיים. לעומת זאת, תזונה בריאה לאורך זמן ופעילות גופנית ולו בינונית, מצויים במקום גבוהה כמסייעים למניעת מחלות לב. הדבר נכון גם לגבי הפסקת עישון וצמצום צריכת אלכוהול.
הקשיבו לרופאים שלכם והשמעו להנחיות שלהם

בריאותם ואיכות חייהם של מטופלים, דורשת היצמדות לתוכנית הטיפולית שנקבעה להם ע"י הרופאים המטפלים לרבות נטילת התרופות. אך במקרים רבים, דווקא נטילת התרופות מתגלה כבעיה המאתגרות ביותר. רבים אינם נוטלים את התרופות שנרשמו להם - תרופות בעלות חשיבות רבה לבריאותם, בשל מגוון סיבות. עם העלייה בהתפתחות דרכי התקשורת הדיגיטליים הנוגעים לבריאות שלנו, קבלת תזכורות באמצעות מסרונים נחשבים הכלים הבסיסיים ביותר.

אמצעי מידע דיגיטליים, גם בקרב מטופלים וגם רופאים הינה הזדמנות להגביר את המאמצים בחינוך והכשרה.


התחברות (דיגיטלית)

תקשורת הבריאות הדיגיטלית, הוא אחד מתחומי הטכנולוגיה בעלי שיעור הצמיחה המהירים ביותר, דבר זה מגדיל משמעותית את החיבור בין המטופלים לבין הרופאים, קופות החולים ובתי החולים, בין אם זה באמצעות אפליקציות, התייעצויות און ליין ואמצעים טכנולוגים לבישים (כגון שעוני ספורט).

בכוחה של תקשורת זו להציל חיים ולהפחית תמותה קרדיווסקולרית, מחלות, ונכות. נגישות לכלים דיגיטליים, חייבת גם להיות במקום גבוה בסדר העדיפות העולמי בעיקר עבור האוכלוסיות החלשות ביותר. תקשורת היא גם בינאישית: תקשורת טובה בין מטופלים לבין הצוות הרפואי מטפל, עוזר למטופלים במסע הבריאותי שלהם. קבוצות קהילתיות, קבוצות תמיכה, יעוץ וכיו"ב מסייעות בטיפוח סביבה תומכת ומשיגה בדרך זו תוצאות טובות יותר ושיפור באיכות החיים.כ- 80% מהמחלות הקרדיווסקולריות (כלי דם של הלב) ניתנות למניעה, אולם לצערנו, מרבית האוכלוסיות העניות בעולם אינן נגישות לתוצאה זו. הארגון World Heart Observatory אשר הושק בתמיכה של קרן Novartis, הינו פורטל ייחודי המציג את השכיחות, השותפויות וההזדמנויות לעמידה באתגר הבריאות הקרדיווסקולרי. החזון של ארגון הלב העולמי לשנת 2030 שם את הדגש על ארבע מסלולים למתן בריאות נגישה, צודקת ובעלות שווה לכל כיס. השקעה בבריאות מובילה לחסכון לאורך זמן, שיפור חיים ויותר קהילות משגשגות.181 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


Israeli-heart-association_170-170 (002).
הצטרפו לאגודת הלב הישראלי

הרצאות אונליין | הטבות ברשתות פארמה | מפגשים קבוצתיים | פעילויות אזוריות | ניוזלטר חודשי

*החברות במועדון ללא עלות

%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%96%D7%9C%D7%98%D7%
ניוזלטר אגודת הלב הישראלי

הניוזלטר החודשי שלנו מציג מידע מועיל וחדשות למטופלי לב ובני משפחותיהם. 

הירשמו עכשיו!