top of page

5 תופעות לוואי כשעובדים יותר מדי


איזון בין עבודה לחיים. אנחנו שומעים את המונח הזה כל הזמן ולרוב גם מנסים להגשים אותו. אבל רבים מאיתנו חשים אשמה בגלל שאנו עובדים יותר מדי שעות ולא מתמקדים בבריאות שלנו או בחיים האישיים שלנו.אז מה נחשב כיותר מדי עבודה?

מחקר עדכני משותף של ארגון הבריאות העולמי וארגון העבודה הלאומי האמריקאי, שהתפרסם לאחרונה, מצא שעבודה מעבר ל - 55, שעות בשבוע יכולה להיות השפעה שלילית על הבריאות שלנו.

אז מה ניתן לעשות כדי להשיג איזון טוב יותר בין עבודה לחיים? הפסיכולוג ד״ר אדם בורלנד מדבר על סימני האזהרה שיש לשים לב עליהם וכיצד לנהל טוב יותר את עומס העבודה שלך.


האם יותר מדי עבודה מזיקה?

בקיצור, כן. אמנם שבוע העבודה המקובל הוא בערך סביב ה- 40 שעות, אך כיום זה כבר כמעט לא מציאותי.

לרבים מאיתנו ישנם שבועות של עבודה העוברים הרבה מעבר ל- 40 שעות. הסיבות לכך יכולות להיות רבות לרבות עומס באי-מיילים, קושי לייצר מחסומים כשעובדים מהבית וכשאין מספיק עובדים.


״...לאנשים קשה להוריד את המתג ולומר ״ ..יאללה, אשאיר את זה במשרד ולא אחשוב על כך או אדאג בגלל זה עד שאחזור למשרד מחר בבוקר״ אומר ד״ר בורלנד.


על פי המחקר, ניתן לקשור עבודה של מעל ל-55 שעות בשבוע למחלות לב כלילית (CAD), כאבים חוזרים או תחושת אי נוחות בחזה ושבץ.


תופעות לוואי של יותר מדי עבודה

ישנן עוד הרבה השפעות שליליות העלולות להגרם כתוצאה מיותר מדי עבודה. אם אתה בעומס יתר בעבודה, רמת הכולסטרול שלך (הורמון הסטרס העיקרי) עולה, מצב העלול להוביל לחשיבה מעורפלת (Brain fog), לחץ דם גבוה ולבעיות בריאותיות נוספות.

״...זה דומה למצב שבו מכונית נוסעת עם כמות מצומצמת מאד של דלק במיכל שלה. ״ מסביר ד״ר בורלאנד. ״אנו מצפים מעצמינו לתפקד פיסית ומחשבתית (קוגנטיבית) ברמות כה גבוהות, אבל בפועל המשאבים שלנו כבר על הקו האדום״.


מספר תופעות לוואי נפוצות בעבודת יתר

 • חוסר בשינה

תלונה שכיחה, חוסר בשינה מספקת, יכולה להוות סימן לכך שאתה בעומס עבודה. שינה משפרת

בריאות פיסית ומנטלית והפחתה של כמות זמן השינה שלנו יכולה להיות השפעה על האופן

ההתמודדות שלנו עם לחץ (סטרס), פתרון בעיות או החלמה ממחלה.


 • שוכחים לאכול במהלך היום

אם אתה עובד יותר מדי, קל להישאב למשימות במסגרת העבודה ולשכוח לאכול במהלך היום. לא לאכול

ולוותר על ארוחות יכול לגרום לנפילה ברמת הסוכר בדם שלך וכתוצאה מכך להוביל לאנרגיה נמוכה

ואפילו להגביר את הסיכוי שבהמשך היום תמצא את עצמך צורך מזון לא בריא.


 • לא עושים (מספיק/בכלל) פעילות גופנית

כולנו יודעים את החשיבות שבקיום פעילות גופנית, אבל כשאנחנו עמוסים בעבודה, סביר להניח שזה

יהיה אחד הדברים הראשונים שנפסיק לעשות. אך סוג מסוים של פעילות גופנית – הכי מומלץ 150

דקות בשבוע של פעילות במאמץ בינוני או 75 דקות של פעילות אירובית נמרצת בשבוע – יכולה למנע

דיכאון, להפחית את לחץ הדם שלל, לשפר את הכולסטרול, לסייע לשלוט ברמת הסוכר בדם ולהפחית

את הסיכון שלך למחלות לב וסוכרת.


הזנחה של מערכות יחסים עם משפחה / חברים

אם אתה מפספס הצגות בבית ספר או פעילות של סוף שבוע בגלל עבודה, אתה מפספס זמן איכות חברתי משמעותי שמיטיב לא רק איתך אלא גם עם האהובים שלך, בין אם זה משפחה או חברים או גם וגם. שמירה על קשרים חברתיים אלו חשובה נגד בדידות, אבל היא גם מחדדת את הזיכרון שלך ואת היכולות הקוגניטיביות שלך ובמקביל מגבירה את תחושת השמחה ואיכות החיים שלך.


בנוסף, אל תזניח או חלילה תוותר אל ימי החופשה שלך. ״ אנשים אינם רוצים לצאת לחופשה בשל חשש ממה עשוי להמתין להם כשהם יחזרו חזרה לעבודה״ אומר ד״ר בורלאנד. ״שבועות וחודשים של זמני חופשה נותרים על השולחן ללא שימוש״.


פניה לסמים או לאלכוהול

״...זה לא נדיר שאנשים פונים לתחליפים כאשר הם חשים בעומס יתר או שהם חשים שהם צריכים להתנתק״ מסביר ד״ר בורלאנד. שימוש בסמים יכול להוביל להפחתה ביעילות, עליה בפציעות גופניות במהלך העבודה ולהשפיע על יכולת הריכוז והמיקוד שלך.


סימנים לחוסר איזון בין העבודה שלך - לחיים שלך

אין ספק שישנם מצבים בהם העבודה עלולה להיות מלחיצה כמו לדוגמא צורך לעמוד ב דד-ליין משמעותי. אבל (!) עם עבודה בהיקף של מעל ל - 55 שעות הופכת להיות השיגרה שלך, אתה עלול להתיש את עצמך או כמו שאומרים בעברית ׳לשרוף את עצמך׳. הנה מספר סימנים העלולים להעיד שאתה במצב לא מאוזן ולא בריא של יחסי עבודה-חיים:

 • מפסיק לדאוג לעצמך – מזניח את עצמך

 • לא מתמקד בבריאות הנפשית שלך

 • העבודה שלך כבר אינה מרגישה לך כחשובה

 • כל הזמן מוטרד במחשבה על האופן שבו את עובד ועל התוצאות שלך בעבודה

 • מתקשה להציב גבולות בין הבית והעבודה

 • תחושת בדידות

״...ישנה מאין ציפייה כזו של לעשות יותר עם פחות, הלחץ על האנשים במקומות העבודה גובר ואין מספיק שעות או עובדים לשם ביצוע כמות העבודה הנדרשת״ אומר ד״ר בורלאנד. ״ כתוצאה מכך, אנשים מצויים ברמות גבוהות של לחץ/סטרס (דחק)


כיצד לנהל את לחץ העבודה.

קשה להפסיק לעבוד כאשר אתה מסתכל על רשימה אין סופית של מטלות העומדות בפנייך. אבל שיפור האיזון ביחסים בין העבודה לחיים יכולה לגרום לך להיות לא רק יעיל יותר, אלא ככלל גם בריא יותר.


הנה מספר צעדים קטנים שיוכלו לסייע לך להפחית מעלייך את הלחץ מהעבודה.

 • קבע גבולות

 • קבע ציפיות לעצמך ומעצמך.

 • קבע מה הנך הולך לעשות היום ובאיזו שעה ברצונך לסיים. אז, הנח את העט ועזוב את העבודה בשעה שקבעת לעצמך, לא משנה מה הספקת עד אותה שעה.

 • יצר לעצמך שיגרה. תכנן משהו שאתה מצפה לו לאחר העבודה, כמו אימון בחדר כושר, ריצה בפארק, קריאת ספר או שיעור יוגה.שחרר את תחושת האשמה. ׳החתמת כרטיס העבודה׳ בזמן שאחרים עדיין מצויים במשרד או עובדים און ליין? ״אל תרגיש רע עם עצמך ״ מסביר ד״ר בורלנד ״...ישנה נטייה לתחושות אשמה ״ הוא מסביר ״...זכור שכדי להיות הבעל או האישה הטובים ביותר, הורה או ילד, אח או אחות, עלייך תחילה להשגיח על עצמך״.

בחברה שלנו זה כמעט כמו אות כבוד לומר ״עשיתי את כל זה עם כמות כל כך מועטה של שינה ״. עלינו לשנות את צורת החשיבה הזו.** הטקסט כתוב בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מיועד כמובן לנשים וגברים.

426 צפיות0 תגובות

Comments


Israeli-heart-association_170-170 (002).
הצטרפו לאגודת הלב הישראלי

הרצאות אונליין | הטבות ברשתות פארמה | מפגשים קבוצתיים | פעילויות אזוריות | ניוזלטר חודשי

*החברות במועדון ללא עלות

%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%96%D7%9C%D7%98%D7%
ניוזלטר אגודת הלב הישראלי

הניוזלטר החודשי שלנו מציג מידע מועיל וחדשות למטופלי לב ובני משפחותיהם. 

הירשמו עכשיו!

bottom of page